sobota, 3 listopada 2012

Goście z Kaliningradu

Dzisiaj, 3 listopada, przebywali w Bielsku goście z Kaliningradu i obwodu Kaliningradzkiego.

Byli to pracownicy Ministerstwa Kultury  , dyrektorzy szkół, nauczyciele…Towarzyszył im. o. Sergiusz.

Odwiedzili Przedszkole Niepubliczne im. Młodzieńca Gabriela przy ul. Rejtana 24, cerkiew św. Michała, cerkiew Narodzenia Bogurodzicy, Szkołę Ikonograficzną.

Przedszkolaki dali piękny popis przed gośćmi. Piosenki, wierszyki, tańce radowały nie tylko gości lecz zebranych rodziców i nauczycieli.
Pod zdjęciami artykuł.























Ze strony Bractwa śww. Cyryla i Metodego

W dniach 2 – 5 listopada 2012r., na zaproszenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego, z Federacji Rosyjskiej przybyła do Polski 14-osobowa grupa pracowników reprezentujących szkolnictwo i oświatę z Obwodu Kaliningradzkiego. W składzie delegacji byli pracownicy obwodowego Ministerstwa Oświaty oraz dyrektorzy szkół Kaliningradu i okolicznych miast, pod opieką ojca Sergija Korotkich, proboszcza Soboru w Kaliningradzie i jednocześnie dyrektora prawosławnego gimnazjum.
Celem wizyty było zapoznanie się Gości z działalnością naszego Stowarzyszenia na polu organizacji szkolnictwa prawosławnego w Polsce. Gości interesowała przede wszystkim struktura i zakres funkcjonowania Bractwa, zasady finansowania szkolnictwa niepublicznego w Polsce, nasze doświadczenia w zakresie organizacji Brackiej Szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku oraz przedszkola św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim. W czasie swego krótkiego pobytu na Podlasiu Goście odbyli kilka spotkań roboczych, znaleźli też czas na modlitwy w podlaskich cerkwiach i monasterach.
Pierwsze robocze spotkanie Gości z Zarządem Głównym Bractwa, białostockim Kołem Terenowym i przedstawicielami środowiska prawosławnego zajmującymi się nauczaniem religii prawosławnej w Polsce, miało miejsce 2 listopada w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej. Zebrani dzielili się doświadczeniami w zakresie funkcjonowania istniejącej od 2007 roku, pierwszej w Polsce prawosławnej szkoły podstawowej w Białymstoku i działającego od 2008 roku prawosławnego gimnazjum przy Soborze w Kaliningradzie (szkoła ta obejmuje nauczanie podstawowe w klasach 1 – 9, obecnie uczęszcza do niej ponad 200 uczniów). Żywo dyskutowano też o problematyce nauczania religii prawosławnej, która w szkołach publicznych w Rosji ograniczona jest do przedmiotu etyka i kultura, (z elementami podstaw religii). Jak podkreślił o. Sergiusz, wyjściem z tej sytuacji w Rosji są działające przy wielu parafiach szkoły niedzielne (ros. woskresnyje szkoły) i niepubliczne prawosławne szkoły podstawowe (w Rosji jest ich już ponad 200). Charakterystyczne jest, że szkoły niepubliczne w Rosji nie mają wsparcia finansowego z funduszy państwowych na oświatę i dlatego z reguły tworzone są przez struktury cerkwi. Po zakończeniu spotkania doszło do podpisania umowy o szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy Zarządem Głównym Bractwa i kaliningradzkim Instytutem Rozwoju Kształcenia. Podpis ze strony polskiej złożył przewodniczący ZG Bractwa, prof. Andrzej Łapko, a ze strony rosyjskiej – rektor Instytutu, pani Lilija Zorkina.
3 listopada Goście z Kaliningradu udali się do Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim, gdzie ma siedzibę prowadzone przez Bractwo Niepubliczne Przedszkole św. Młodzieńca Gabriela. Rolę gospodarzy sprawowali przewodniczący bielskiego Koła Terenowego Bractwa CiM Jerzy Maleszewski i dyrektor przedszkola Walentyna Mielnik-Nikołajuk. Goście z zadowoleniem wysłuchali koncertu przygotowanego przez wychowanków przedszkola, z zaciekawieniem obejrzeli pomieszczenia i wyposażenie tej pierwszej w kraju prawosławnej placówki przedszkolnej. Przy herbatce zapoznano się z  organizacją przedszkola i rozmawiano o możliwości nawiązania bezpośredniej współpracy naszej placówki z jednym z przedszkoli na terenie obwodu kaliningradzkiego. Po zakończeniu wizyty w przedszkolu Goście udali się na zwiedzanie bielskich cerkwi, a w drodze powrotnej do Białegostoku – zajechali na posiłek do żeńskiego monasteru w Zwierkach k. Białegostoku.
W niedzielę 4 listopada Goście wzięli udział w Boskiej Liturgii w monasterze w Supraślu. Po liturgii, podczas agapy miało miejsce spotkanie z JE biskupem Grzegorzem i archimandrytą monasteru o. Andrzejem. Goście z wielką uwagą wysłuchali słów Władyki Grzegorz dotyczące wychowania dzieci i młodzieży w prawosławiu, a także wysłuchali informacji o. Andrzeja na temat organizacji prawosławnego szkolnictwa w Grecji.
Głównym punktem ostatniego dnia pobytu grupy Gości z Kaliningradu była wizyta w białostockiej Szkole prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego, która miała miejsce 5 listopada 2012r. Goście zwiedzili pomieszczenia szkoły, asystowali grupowo na zajęciach lekcyjnych, wysłuchali wierszy i piosenek przedstawionych w różnych językach przez uczniów klasy I. Szczególnie interesowali się programami nauczania przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć dodatkowych, w tym programami nauczania religii prawosławnej. Podczas spotkania Gości z dyrekcją i przewodniczącym Rady Rodziców szkoły CIM padła propozycja podpisania umowy o współpracy naszej Szkoły z Prawosławną Szkołą w Kaliningradzie, która została przyjęta z zadowoleniem przez obie strony. Ustalono, ze szczegóły takiej umowy zostaną uzgodnione podczas rewizyty strony polskiej w Kaliningradzie.