środa, 2 listopada 2011

Inauguracja roku w Dekanalnym Instytucie Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim






W niedzielę, 30 października, o godz. 18.00 miała miejsce inauguracja roku 2011/2012 Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim. Otwarcie odbyło się w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24, chociaż siedziba instytutu mieści się przy parafii św. arch. Michała w Bielsku Podlaskim.

Inauguracji dokonał dziekan dekanatu bielskiego, ks. Leoncjusz Tofiluk, pełniący rolę kierownika instytutu. Zastępcą jest ks. Jerzy Bogacewicz, proboszcz parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim.

Każde przedsięwzięcie rozpoczyna się modlitwą. Tym razem również na początek odsłużono nabożeństwo dziękczynne. Potem wzniesiono modlitwę za spokój duszy śp. ks. Jerzego Tokarewskiego, który poprzednio był kierownikiem instytutu.

Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim powołany został przez metropolitę Sawę 16 października 1999 r. Inauguracja odbyła się w Bielskim Domu Kultury. Następne spotkania odbywały się w plebanii w parafii św. arch. Michała w Bielsku Podlaskim.

Ksiądz Leoncjusz Tofiluk przedstawił sytuację z działalności instytutu w ubiegłym roku, gdzie wykłady prowadzili duchowni dekanatu bielskiego. W bieżących latach 2011-2012 będą zapraszani inni znamienici ludzie. Prelegent powiedział, że na naukę nigdy nie jest za późno. Kiedyś ludzie byli bardziej chłonni wiedzy i uczestniczyli w wykładach i prelekcjach. Cerkiew - kontynuował ks. Leoncjusz - stoi na twardych fundamentach swojej niezmiennej tradycji. Nie do pomyślenia jest świadome opuszczanie nabożeństw niedzielnych i zajmowanie się świeckimi sprawami.

Następnie wystąpił zespół kameralny" Triada", utworzony przy Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim, dyrygowany przez Martę Zinkiewicz. Zaśpiewał kilka pieśni duchownych.

Po wystąpieniu zespołu ks. Leoncjusz przeszedł do pierwszego wykładu, który dotyczył pokajanija, na podstawie książki metropolity Kallistosa (Ware), przetłumaczonej przez ks. Włodzimierza Misijuka.

Bardzo ciekawie i obrazowo wytłumaczył sens słowa pokajanie, czyli przemianę samego siebie, swego postępowania i myślenia: Jest ono na całe życie, a nie tylko na dany moment. Pokajanije ma nastawienie pozytywne, a nie negatywne. Dane nam jest ono po to, aby osiągnąć Królestwo Boże. Sakrament spowiedzi jest kąpielą oczyszczającą brudy naszej duszy. Wychodząc z kąpieli człowiek stara się o to, aby być czystym jak najdłużej, tak też należy postępować ze swoją duszą, aby była jak najdłużej czysta i dbać o to aby jej nie brudzić.

Organizatorem spotkania był Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej i Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.

Brak komentarzy: