niedziela, 5 września 2010

PARAFIADA






















4 września, w sobotę, odbyła się impreza promująca zdrowy styl życia z programem profilaktycznym „Żyję zdrowo, bez nałogów”. Impreza miała charakter festynu rodzinnego, w którym udział wzięło ponad 100 osób. Festyn został zorganizowany po raz pierwszy przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej w Bielsku Podlaskim, parafię Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim i Prawosławny Klub Sportowy „Nikos”, a współfinansowany przez Miasto Bielsk Podlaski i Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim.

Na początku była modlitwa. Anna Fita ze swoim chórem odśpiewała Cariu niebiesnyj, a ks. Jerzy Bogacewicz, proboszcz parafii, pełniący funkcję prezesa fundacji, pobłogosławił imprezę. Irena Łozowik przywitała przybyłych gości i podziękowała wszystkim sponsorom. Dzięki dyrektorom Liceum Ogólnokształcącego im. Bronisława Taraszkiewicza z BJN Andrzejowi Stepaniukowi i Zespołu Szkół z DNJB im. Jarosława Kostycewicza Bazylemu Leszczyńskiemu impreza odbyła się na dziedzińcu i w pomieszczeniach szkolnych. Panie z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim Halina Sacharczuk i Agnieszka Dąbrowska przeprowadziły pogadanki na tematy: Co to jest uzależnienie, jak sobie radzić z presją środowiska, mechanizmy powstawania uzależnień, przyczyny i konsekwencje picia alkoholu i zażywania narkotyków przez dzieci i młodzież. Walenty Korycki, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, podarował wszystkim kamizelki odblaskowe, dzięki którym uczestnicy wydarzenia będą bezpieczniejsi i bardziej widoczni na drodze.

Celem głównym imprezy było promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów, kształtowanie właściwej postawy wobec uzależnień oraz integracja społeczności lokalnej. Zaś celami szczegółowymi - rozwijanie w dzieciach, młodzieży, osobach dorosłych umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i problemami w życiu codziennym, kształtowanie umiejętności asertywnego odmawiania, przekazywanie wiedzy o zgubnych skutkach nałogów: picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków, kształtowanie umiejętności porozumiewania się, twórczego rozwiązywania problemów radzenia sobie z emocjami i ze stresem, nawiązywania przyjaźni, zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi, sprzyjającej efektywnej komunikacji wewnątrzrodzinnej i kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji.

W sposób profesjonalny imprezę poprowadziła Anna Sorokin. Zaśpiewał "Wianok" - zespół z Zespołu Szkół z DNJB pod dyr. Joanny Chilkiewicz. Było dużo gier, konkursów i zabaw dydaktycznych. Nie zabrakło też zawodów sportowych i konkursu plastycznego. Długie kolejki ustawiały się do Anny Łukaszuk w celu pomalowania twarzy. W międzyczasie można było zmierzyć ciśnienie u pielęgniarki Bożeny Sosny. Rozpalone i rozgrzane ciało można było ostudzić napojami otrzymanymi od pana Czyryndy z firmy Hoop w Bielsku Podlaskim.

Po zimnych i deszczowych dniach, sobota była idealna na grillowanie. Wędliny były z masarni od pana Ostaszewskiego i pana Nowickiego a grillowane na dużym grillu weberowskim, który podarowała Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski, były pyszne.

Nie było wygranych i przegranych. Tu wszyscy czuli się zwycięzcami. Każdy otrzymał nagrody i dyplomy za udział w Parafiadzie 2010.

Organizatorami imprezy byli: Irena Łozowik, ks. Adam Dzienisiuk i ks. Marcin Kuźma. Głównym motorem w organizowaniu tego typu działań jest niestrudzony ks. Jerzy Bogacewicz. Parafiada była udana. Widać to było po roześmianych i radosnych twarzach. Resztę podsumuje Anna Malewska, prowadząca księgowość Fundacji. Panie z Urzędu Miasta Bielsk Podlaski, Urszula Wiesiołowska i Elżbieta Borawska dokonają dalszego podsumowania.

Fot. Piotr Łozowik

Brak komentarzy: