piątek, 19 lutego 2010
Wspomnienie cudu św. Teodora Tyrona (Rycerza)
Cud miał miejsce 50 lat po męczeńskiej śmierci św. wielkiego męczennika Teodora Tyrona. Imperator Julian Apostata (361-363), który wyparł się chrześcijaństwa i mimo wolności wyznania, które dawał chrześcijanom edykt mediolański ŚW. CESARZA KONSTANTYNA, prześladował wyznawców Chrystusa. Chcąc z nich zadrwić rozkazał naczelnikowi miasta Konstantynopola w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu skropić krwią ofiar złożonych na pogańskim ołtarzu wszystkie zapasy żywności chrześcijan. Święty Teodor miał wówczas pojawić się we śnie arcybiskupowi Eudoksjuszowi i kazał ogłosić wszystkim wiernym, by nie kupowali niczego na bazarach, a jedli gotowaną pszenicę z miodem - koliwo (zwanej kutią lub soczywem).
Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół prawosławny co roku celebruje pamięć wielkiego męczennika Teodora Tyrona w sobotę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. W przeddzień soboty - podczas piątkowej wieczerni i Liturgii uprzednio poświęconych Darów na modlitwie odprawianej przed amboną czytany jest kanon ku czci świętego, ułożony przez ŚW. JANA Z DAMASZKU. Następnie koliwo jest błogosławione oraz rozdzielane między wiernych.
Świętowanie cudu św. Teodora w pierwszą sobotę Wielkiego Postu opisywał już patriarcha Konstantynopola Nektariusz (381-397).
ŻYWOT ŚW. TEODORA TYRONA
opr. Tomasz Sulima
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz