sobota, 14 lipca 2012

Warsztaty Etnograficzne


Po raz trzeci zostały zorganizowane „Warsztaty dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podlaskiego” w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24.Trwały one od 9 do 13 lipca br.
Mottem przewodnim warsztatów były strofy z wiersza Zygmunta Glogera „Jak kwiaty są ozdobą ziemi i roślin, tak mowa i obyczaje są ozdobą naszego życia, są one spuścizną wieków”.
Udział wzięło 24 dzieci i młodzieży, chociaż przewidywano  20 osób. Zajęcia prowadziła wykwalifikowana kadra.
Na rozpoczęcie ks. Jerzy Bogacewicz, prezes Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, która zorganizowała warsztaty, pobłogosławił wszystkich i wzniósł modlitwę w intencji warsztatowiczów i opiekunów.

Uczestnicy warsztatów zapoznały się  z folklorem Ziemi Bielskiej , dowiedzieli się co to jest Mała Ojczyzna, poznały obrzędy- ”Kupalle” i ”Oleń po boru chodit” oraz nauczyły się   śpiewu, zwanego białym, czyli wykonywanego otwartym głosem, w którym  bierze udział cały człowiek, nie tylko jego nadwerężone zwykle struny głosowe.

Najlepszą lekcją był wyjazd do Kaniuk i spotkanie z rzeźbiarzem ludowym panem Włodzimierzem Naumiukiem. Jadąc przez Ryboły nie sposób nie odwiedzić muzeum „Baćkauszczynia” i spotkać się z matuszką Antoniną Sosna, która w bardzo ciekawy i obrazowy sposób opowiada o każdym przedmiocie tam znajdującym się. Poprzez wyjazd warsztatowicze zapoznały się z ideą  szlaku kulturowego Drzewo i Sakrum
Cały dzień spędzony w Studziwodach w Muzeum Małej Ojczyzny był dobrą lekcją pokazową. Z architekturą drewnianą i przedmiotami codziennego użytku naszych przodków zapoznał etnograf, Doroteusz Fionik. Nauczono się tam robić korale z kolorowej wełny.
Pani Gienia Czyżyk pokazała technikę robienia przepięknych kwiatów z kolorowej bibuły a pani Zina Demianiuk zadziwiła wszystkich pięknymi wyszywankami.
Podczas tych kilku dni wpajano dzieciom i młodzieży miłość i tolerancję do innych i do swoich terenów.



















Dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzieli się, że Podlasie to miejsce szczególne, gdzie łączy się wiele kultur, narodowości i religii. Dzięki temu kultura jest bardzo bogata. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie Boże Narodzenie i Sylwestra świętuje się dwa razy w roku.

Uświadomiono,  że kultura ich dziadków jest bogata,  wartościowa  i nie należy się jej 
wstydzić,a nawet  trzeba zaprezentować szerszemu ogółowi i propagować
w dalszym życiu.
Na całym świecie pielęgnuje się pamięć po przodkach, gdyż jest elementem
tożsamości nie tylko poszczególnych jednostek, ale całych społeczności i regionów.

Warsztaty to atrakcyjna forma zdobywania wiedzy o kulturze swoich przodków  i zainteresowanie się swymi korzeniami.

Przedsięwzięcie to mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, w szczególności wicemarszałka Walentego Koryckiego, który nie wstydzi się swego pochodzenia i chętnie nam pomaga.
Zapoznano się z ideą projektu loga Województwa Podlaskiego, wielobarwnego żubra, i przybliżono postać Leona Tarasewicza, projektanta logo.

Celem zadania było zapoznanie dzieci i młodzieży z terenu Województwa Podlaskiego z różnorodnością kulturową i wyznaniową Województwa Podlaskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Bielskiej, poprzez prezentację charakterystycznych obrzędów i obyczajów, pieśni ludowych, tańca, języka, budownictwa drewnianego, ginących zawodów.