poniedziałek, 23 maja 2011

Wernisaż wystawy OrthPhoto




















Wczoraj w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy OrthPhoto o monastycyzmie. Zdjęcia ukazują zarówno duże i ważne monastery jak i te mniej znane. Można na nich podpatrzeć realia życia mniszego oraz wpływ monasterów na życie wiernych, kulturę czy sztukę.
Pomysłodawcą i organizatorem wystawy w Bielsku była Ewa Onopiuk, użytkowniczka serwisu, a koordynatorem Aleksander Wasyluk współtwórca prawosławnego serwisu www.OrthPhoto.net. Wystawa prezentuje 200 fotografii (wybranych z 450 przesłanych przez użytkowników serwisu) z 25 państw.
Na początek zaprezentował się chór młodzieżowy z cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaski pod dyr. Anny Fita.
O. Gabriel ze skitu w Odrynkach wprowadził zebranych w temat monastycyzmu. Potem zaśpiewał chór świecki Asteria gr. αστερία, pod dyr. również Anny Fita. Chór ten powstał przy Domu Kultury Prawosławnej w marcu tego roku.
Wystawę można będzie oglądać do 12 czerwca w godzinach pracy przedszkola.

„ OrthPhoto, daje możliwość przyjrzenia się z bliska duchowości i obrzędowości Prawosławia. Umożliwia wirtualne przeżywanie duchowego pielgrzymowania do miejsc świętych. Fotografie pozwalają zajrzeć za mury prawosławnych monasterów i niemalże podejrzeć żyjących tam mnichów i mniszki, pozwala poznawać wielkich ludzi Cerkwi i być z prostym narodem na modlitewnym czuwaniu. Wasz portal ukazuje architekturę cerkiewną, przebogate wnętrza świątyń, niebiańskie piękno ikon i Bożego stworzenia.
Fotografia to cud, który umożliwia nam zatrzymanie czasu w kadrze i rozpoczęcie rozmyślania nad wiecznością. Wasza praca to misja prawosławia w całym świecie”.( bp Paisjusz w liście do Aleksandra Wasyluka).
Dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia BCiM w Bielsku Podlaskim , Lidia Bazyluk i Wiera Busłowicz, przygotowały pożywienie dla ciała.

czwartek, 19 maja 2011

Niedziela 22-05-2011

V NIEDZIELA PO WIELKANOCY
Niedziela o samarytance
Przeniesienie relikwii św. Mikołaja,
arcybiskupa Miry Licyjskiej
Godz.7 i 9 Boskie Liturgie (dwie)
otwarcie wystawy w Domu Kultury Prawosławnej
przy ul. Rejtana 24 o godz.15.00
W cerkwi Michajłowskiej święto parafialne.

niedziela, 8 maja 2011

Gieorgija Pobiedonosca










WYSTAWA ORTHPHOTO O MONASTYCYZMIE

Fundacja Domów Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim, Stowarzyszenie Bractwo Cyryla i Metodego w Bielsku Podlaskim oraz użytkownicy serwisu OrthPhoto serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy o monastycyzmie w dniu 22 maja 2011 r. o godzinie 15.00 w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24.
Koordynatorem wystawy jest Ewa Onopiuk – użytkownik serwisu. Więcej informacji w następnym newsie.

piątek, 6 maja 2011

PIELGRZYMKA NA BIAŁORUŚ

Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim organizuje pielgrzymkę autokarową Grodno - Mińsk -Klasztor Nowinka- Połock- Żyrowice-Grodno w dniach 14-18 czerwca 2011r.
Wyjazd 14.06.(wtorek) godz.8.00 z Bielska Podlaskiego z cerkwi Narodzenia Bogurodzicy przy ul. Jagiellońskiej 6
Powrót 18.06.(sobota) – godziny wieczorne – Bielsk Podlaski
Potrzebny jest paszport i jedno zdjęcie do wizy.
Termin składania dokumentów do 30 maja 2011r.
Kontakt telefoniczny p. Irena Treszczotko 602-831-732
Zapisy prowadzone są również w Domu Kultury Prawosławnej
w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24 w poniedziałki i czwartki w godz.14 – 16.
Koszt pielgrzymki 420zł od osoby.
Prosimy o zabranie ze sobą 2 proszki i 2 mydła w darze dla monasterów.

czwartek, 5 maja 2011

Dzień Imienin ks. Jerzego Bogacewicza





















Jutro, 6 maja, Cerkiew Prawosławna czci pamięć św. Jerzego Zwycięzcy,
wielkiego męczennika (Wielikomuczenika Gieorgija Pobiedonosca).
Jest to dzień niebiańskiego patrona naszego proboszcza
ks. Jerzego Bogacewicza. Życzymy więc Batiuszce dużo zdrowia,
błogosławieństwa Bożego i nieustannej pomocy jego niebiańskiego
patrona - św. Jerzego Zwycięzcy.

Na długie lata czcigodny ojcze !!!

wtorek, 3 maja 2011

Światyj Muczenicze Mładieńcze Hawriile moli Boha o nas.















Dzisiaj, w dniu święta Świętego Młodzieńca Gabriela, była sprawowana Boska Liturgia w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim. Liturgię sprawował ks. Adam Dzienisiuk, który na zakończenie przybliżył postać Świętego. Ks. Adam prosił aby nasze kroki kierować zawsze w stronę Boga i do cerkwi, gdyż tylko to jest najważniejsze ma w życiu małego i dorosłego człowieka. Powiedział również o znaczeniu św. Komunii (pryczastiju), do którego przystąpiło dzisiaj wielu przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola nr 1 w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24. Dzisiejsza Liturgia była, dla niektórych, przedłużeniem wczorajszej pielgrzymki do relikwii Świętego Młodzieńca Gabriela.

Święty Męczennik Młodzieniec Gabriel urodził się 22 marca 1684 roku w Zwierkach, wsi położonej niedaleko Zabłudowa. Pochodził z pobożnej prawosławnej rodziny. Jego rodzice, Piotr i Anastazja Gowdel, zachowali wiarę swych przodków w trudnym dla prawosławnych okresie, kiedy unia stawała się dominującą religią na tych terenach. Jako dziecko Gabriel wyróżniał się wśród innych niezwykłymi, jak na Jego wiek cechami. Skłaniał się bardziej ku modlitwie i odosobnieniu niż dziecięcym zabawom.
Dnia 11 kwietnia 1690 roku rodzinę Gowdelów spotkało wielkie nieszczęście. Sześcioletni Gabriel padł ofiarą mordu. Winowajca, pragnąc ukryć swoje przestępstwo wywiózł potajemnie ciało Męczennika i porzucił je na łące na skraju lasu, niedaleko wsi Zwierki.
Po dziewięciu dniach znaleziono nie rozkładające się ciało otoczone sforą psów, które pilnie strzegły je przed gromadzącym się ptactwem. Zwłoki chłopczyka odniesiono rodzicom. Ciało umęczonego oddane zostało ziemi nieopodal wiejskiej cerkwi. W tym miejscu przebywało ono około 30 lat.
W 1720 roku w okresie epidemii w okolicach miejsca spoczynku ciała Św. Gabriela często chowano zmarłe dzieci, czcząc w ten sposób Jego męczeńską śmierć i czując niezwykłą łaskę płynącą z tego miejsca. Podczas jednego z takich pogrzebów naruszono grób Umęczonego i odkopano ciało, które jak się okazało, mimo długiego okresu nie uległo rozkładowi. Z wydarzeniem tym łączy się wiele uzdrowień i ustanie epidemii.
Ciało przeniesiono w uroczystej procesji do cerkwi w Zwierkach i umieszczono w krypcie, w podziemiach świątyni. W 1746 roku w wyniku pożaru cerkiew doszczętnie spłonęła, jednak ciało Św. Gabriela ocalało. Częściowo spalona rączka cudownie zagoiła się i pokryła skórą. Po pożarze relikwie świętego przeniesione zostały do Zabłudowa.
W 1755r. relikwie przeniesiono do Monasteru Św. Trójcy w Słucku. Dopiero tuż przed I wojną światową relikwie wróciły w strony rodzinne - do katedry Św. Mikołaja w Białymstoku, skąd przeniesiono je później do Monasteru w Supraślu. Po wybuchu I wojny światowej w ramach ewakuacji relikwie ponownie wywieziono do Słucka. Po likwidacji Monasteru Św. Trójcy w Słucku przez władze bolszewickie, relikwie zostały przeniesione do Mińska, a w 1944 roku do Grodna. Tu spoczywały aż do 21.09.1992r.
W dniach 21-22.09.1992r. z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy oraz grodzieńskiego i wołkowyckiego Walentyna, relikwie Świętego Gabriela zostały uroczyście przeniesione z Grodna do soboru Św. Mikołaja w Białymstoku.
Święty Męczennik Gabriel jest Niebiańskim Patronem dzieci i młodzieży. Dzień pamięci Św. Męczennika Gabriela - 3 maja jest uroczyście obchodzone w monasterze w Zwierkach. Na czas uroczystości relikwie Świętego przewożone są do Zwierek z soboru Św. Mikołaja z Białegostoku.

poniedziałek, 2 maja 2011

Pielgrzymka do relikwi św. męczennika Gabriela


Klikaj w zdjęcia
















Poniedziałek, 2 maja był dniem wyjątkowym dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola nr 1 w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24. W tym dniu przedszkolaki, wychowawcy i rodzice wyruszyli na pielgrzymkę autokarową, aby pokłonić się relikwiom św. młodzieńca Gabriela w katedrze białostockiej. W pielgrzymce uczestniczyli duchowni: ks. Teodor Wieremiejuk, ks. Paweł Kuczyński i matuszka Elżbieta z monasteru w Zaleszanach. Przed relikwiami został odsłużony molebień w intencji dzieci , ich rodzin i wszystkich pielgrzymujących. Po wspólnej modlitwie, każdy w skupieniu podchodził do relikwi aby oddać należny hołd świętemu i prosić o błogosławieństwo na przyszłość. W drodze powrotnej pątnicy zajechali do monasteru w Zwierkach, gdzie również została wzniesiona modlitwa. Wielu zostawiło zapiski o zdrowie, które zostaną przeczytane podczas Boskiej Liturgii w dniu święta ku czci św. męczennika Gabriela.
Siostry zadbały również o ucztę cielesną. Poczęstowały wszystkich kompotem i bułeczkami.
Wyjazd zorganizowała pani dyrektor Walentyna Mielnik-Nikołajuk. Rok temu, 2 maja 2010r.metropolita Sawa przewodniczył uroczystościom nadania imienia temu przedszkolu. Przedszkole otrzymało imię św. męcz Gabriela. Patron przedszkola został wybrany nieprzypadkowo. Święty Męczennik Gabriel jest wzorem do naśladowania nie tylko dla dzieci i młodzieży. Od niego należy uczyć się jak być prawosławnym.
Przedszkole zostało uruchomione przez Stowarzyszenie Bractwo św.św. Cyryla i Metodego , a z inicjatywy ks. Jerzego Bogacewicza, 7 października 2008 roku, a 7 grudnia 2008 r. miało miejsce uroczyste otwarcie przedszkola, z błogosławieństwa metropolity Sawy, przez biskupa siemiatyckiego Jerzego.