wtorek, 3 maja 2011

Światyj Muczenicze Mładieńcze Hawriile moli Boha o nas.















Dzisiaj, w dniu święta Świętego Młodzieńca Gabriela, była sprawowana Boska Liturgia w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim. Liturgię sprawował ks. Adam Dzienisiuk, który na zakończenie przybliżył postać Świętego. Ks. Adam prosił aby nasze kroki kierować zawsze w stronę Boga i do cerkwi, gdyż tylko to jest najważniejsze ma w życiu małego i dorosłego człowieka. Powiedział również o znaczeniu św. Komunii (pryczastiju), do którego przystąpiło dzisiaj wielu przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola nr 1 w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24. Dzisiejsza Liturgia była, dla niektórych, przedłużeniem wczorajszej pielgrzymki do relikwii Świętego Młodzieńca Gabriela.

Święty Męczennik Młodzieniec Gabriel urodził się 22 marca 1684 roku w Zwierkach, wsi położonej niedaleko Zabłudowa. Pochodził z pobożnej prawosławnej rodziny. Jego rodzice, Piotr i Anastazja Gowdel, zachowali wiarę swych przodków w trudnym dla prawosławnych okresie, kiedy unia stawała się dominującą religią na tych terenach. Jako dziecko Gabriel wyróżniał się wśród innych niezwykłymi, jak na Jego wiek cechami. Skłaniał się bardziej ku modlitwie i odosobnieniu niż dziecięcym zabawom.
Dnia 11 kwietnia 1690 roku rodzinę Gowdelów spotkało wielkie nieszczęście. Sześcioletni Gabriel padł ofiarą mordu. Winowajca, pragnąc ukryć swoje przestępstwo wywiózł potajemnie ciało Męczennika i porzucił je na łące na skraju lasu, niedaleko wsi Zwierki.
Po dziewięciu dniach znaleziono nie rozkładające się ciało otoczone sforą psów, które pilnie strzegły je przed gromadzącym się ptactwem. Zwłoki chłopczyka odniesiono rodzicom. Ciało umęczonego oddane zostało ziemi nieopodal wiejskiej cerkwi. W tym miejscu przebywało ono około 30 lat.
W 1720 roku w okresie epidemii w okolicach miejsca spoczynku ciała Św. Gabriela często chowano zmarłe dzieci, czcząc w ten sposób Jego męczeńską śmierć i czując niezwykłą łaskę płynącą z tego miejsca. Podczas jednego z takich pogrzebów naruszono grób Umęczonego i odkopano ciało, które jak się okazało, mimo długiego okresu nie uległo rozkładowi. Z wydarzeniem tym łączy się wiele uzdrowień i ustanie epidemii.
Ciało przeniesiono w uroczystej procesji do cerkwi w Zwierkach i umieszczono w krypcie, w podziemiach świątyni. W 1746 roku w wyniku pożaru cerkiew doszczętnie spłonęła, jednak ciało Św. Gabriela ocalało. Częściowo spalona rączka cudownie zagoiła się i pokryła skórą. Po pożarze relikwie świętego przeniesione zostały do Zabłudowa.
W 1755r. relikwie przeniesiono do Monasteru Św. Trójcy w Słucku. Dopiero tuż przed I wojną światową relikwie wróciły w strony rodzinne - do katedry Św. Mikołaja w Białymstoku, skąd przeniesiono je później do Monasteru w Supraślu. Po wybuchu I wojny światowej w ramach ewakuacji relikwie ponownie wywieziono do Słucka. Po likwidacji Monasteru Św. Trójcy w Słucku przez władze bolszewickie, relikwie zostały przeniesione do Mińska, a w 1944 roku do Grodna. Tu spoczywały aż do 21.09.1992r.
W dniach 21-22.09.1992r. z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy oraz grodzieńskiego i wołkowyckiego Walentyna, relikwie Świętego Gabriela zostały uroczyście przeniesione z Grodna do soboru Św. Mikołaja w Białymstoku.
Święty Męczennik Gabriel jest Niebiańskim Patronem dzieci i młodzieży. Dzień pamięci Św. Męczennika Gabriela - 3 maja jest uroczyście obchodzone w monasterze w Zwierkach. Na czas uroczystości relikwie Świętego przewożone są do Zwierek z soboru Św. Mikołaja z Białegostoku.

Brak komentarzy: