środa, 21 kwietnia 2010

Uroczystości pogrzebowe śp. Arcybiskupa MIRONA

Foto- Irena Lozowik
klikaj w zdjęcia aby powiększyć


Dnia 19 kwietnia w warszawskiej Katedrze Metropolitalnej pw. Św. Marii Magdaleny odbyły się uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Arcybiskupa Hajnowskiego Generała Dywizji Mirona, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Jego Ekscelencja śp. Abp Miron zginął tragicznie, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia br. Tego dnia władyka Miron udawał się wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na obchody 70-tej rocznicy mordu Katyńskiego, aby pochylić się nad grobami niewinnie pomordowanych oficerów WP, a także pomodlić się nad mogiłą zamordowanego tam swojego poprzednika, Naczelnego Prawosławnego Kapelana WP okresu międzywojennego ks. płk Szymona Fedorońko. Nieopodal tego miejsca do Jego ofiary, władyka Miron, dołączył także swoją ofiarę. Ofiarę swojego życia i swojej służby, jako dobrego pasterza, arcybiskupa i generała Wojska Polskiego.
Uroczystości pogrzebowe w Katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie zgromadziły bardzo licznie przybyłych z całej Polski duchownych i wiernych oraz przedstawicieli Rządu, Korpusu Dyplomatycznego z Ambasadorem Rosji, Parlamentu, Parlamentu Europejskiego, Wojska, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej a także innych służb i instytucji. Liturgię celebrował Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście hierarchów PAKP: abp. Szymona, abp. Jeremiasza, abp. Abla, abp Jakuba, bp. Grzegorza, bp. Jerzego, bp. Paisjusza oraz przybyłych z Ukrainy: abp. Symeona, bp. Nikodema, bp. Włodzimierza, a także z Czech i Słowacji: abp. Jerzego i bp. Tichona. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli również przedstawiciele innych wyznań. Kościół rzymskokatolicki reprezentował Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź, bp Tadeusz Pikus, zaś Kościół polskokatolicki bp Wiktor Wysoczański. Obecne było również duchowieństwo ewangelickie oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przybyli także m.in.: wicepremier RP Waldemar Pawlak, poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, posłowie na Sejm RP Karol Karski i Eugeniusz Czykwin.
W mowie pożegnalnej Jego Eminencja Metropolita Sawa podkreślił wielkie oddanie i gorliwość śp. abp Mirona w służbie Cerkwi i Ojczyźnie (tekst mowy pożegnalnej, plik pdf.). Złożył też kondolencje pogrążonej w smutku mamie i całej rodzinie, Ordynariatowi, wiernym z Warszawy i Hajnówki. Pożegnalne wzruszające słowa nad trumną władyki Mirona wygłosili również: Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Stachowiak, poseł Parlamentu Europejskiego Michał Kamiński, który podkreślił, że ze śp. abp. Mironem łączyła go serdeczna przyjaźń, przedstawiciel Ordynariatu Polowego WP wikariusz generalny ks. prałat Sławomir Żarski oraz ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego ks. kmdr por. Marek Loskot. W imieniu kadry i pracowników Prawosławnego Ordynariatu WP swojego ordynariusza pożegnał dziekan Wojsk Lądowych ks. płk Michał Dudicz.
Po zakończeniu obrzędu pogrzebu nastąpiło wyprowadzenie trumny zmarłego hierarchy ze świątyni oraz procesja wokół cerkwi. Eskortowany przez policję kondukt pogrzebowy udał się następnie do Supraśla, gdzie w godzinach popołudniowych w krypcie cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy spocznie ciało zmarłego tragicznie arcybiskupa Mirona
ks. Jerzy Mokrauz
za www.orthodox.pl

Supraśl pożegnał władykę Mirona

W poniedziałkowy wieczór tysiące wiernych zgromadziły się na terenie monasteru supraskiego. Prawosławni mieszkańcy Podlasia pragnęli towarzyszyć w ostatniej drodze tragicznie zmarłemu arcybiskupowi Mironowi.
Kondukt żałobny z ciałem hierarchy przybył z Warszawy do Supraśla ok. 17. Zwierzchnik PAKP – metropolita Sawa, wspólnie z biskupami z Polski i zagranicy, a także licznie zebranymi kapłanami sprawował ostatnią panichidę. Nabożeństwo żałobne odbyło się w głównej świątyni pw. Zwiastowania Bogurodzicy, które wierni zebrani na klasztornym placu mogli oglądać na telebimie (panichida była także retransmitowana na antenie TVP). W nabożeństwie brał udział chór Ordynariatu Wojska Polskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem nabożeństwa sylwetkę władyki przybliżył abp białostocki i gdański Jakub - Apostoł Paweł w Liście do Filipian napisał: "Dla mnie żyć to Chrystus, a umrzeć to zysk". To motto życiowe arcybiskupa Mirona. Był tutaj razem z nami zaledwie półtora tygodnia temu, na święto Zwiastowania. Dziś nasza radość paschalna została przepasana kirem. Jesteśmy pogrążeni w smutku i nie jesteśmy w stanie po ludzku zrozumieć, dlaczego odszedł już teraz. Był skromny, szczery, pracowity i ambitny. Dziękujemy Ci Mironie, że byłeś taki.

Głos zabrała także m.in. przedstawiciel rządu RP – minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Po nabożeństwie żałobnym ciało arcybiskupa Mirona wyruszyło w ostatnią drogę. Jak podkreśla wielu wiernych, abp Miron, kiedy był jeszcze przełożonym klasztoru w Supraślu, codziennie obchodził dookoła sobór Zwiastowania Bogurodzicy. Tym razem było to już ostatnie okrążenie. Trumna z ciałem hierarchy w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli formacji wojskowych, harcerzy, orkiestr wojskowych i kompanii reprezentacyjnych okrążyła główną świątynię ławry, po czym została złożona w krypcie pod ołtarzem cerkwi.
Duchowni i wierni do późnych godzin wieczornych mieli możliwość ucałowania sarkofagu. Wartę przy nim pełnił także zastęp harcerzy bractwa parafii św. Mikołaja w Białymstoku.
za www.cerkiew.pl

Brak komentarzy: