poniedziałek, 26 lipca 2010

Goście z Białorusi











W ubiegłym tygodniu z kilkudniową wizytą w Bielsku Podlaskim przebywała młodzież i dzieci (23 osoby) z Wysokiego, z Republiki Białorusi. Organizatorem tego spotkania było Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko–Bielskiej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim pod przewodnictwem opiekuna duchowego ks. Andrzeja Mińko. Część z gości rok temu brała udział w obozie językowym zorganizowanym również przez bractwo.

Dzięki życzliwości ks. Jerzego Bogacewicza, dyrektora Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim, goście zostali zakwaterowani w budynku domu kultury. Tutaj również korzystali ze śniadań i kolacji. Obiady były zasponsorowane przez bar „Anastazja”. Dzięki burmistrzowi goście dwukrotnie korzystali z pływalni miejskiej. Zwiedzili również ciekawe zakątki Podlasia, m.in. św. górę Grabarkę i monaster w Supraślu. W środę, 21 lipca, o godzinie 19.00 zaprezentowali przedstawienie muzyczno-poetyckie o tematyce religijnej i częściowo świeckiej. Część świecka była poświęcona matce i miłości do otaczających nas ludzi. Występ dał wiele radości słuchaczom, którzy nagrodzili artystów wielkimi brawami. Ks. Jerzy Bogacewicz podarował wszystkim albumiki pt „Bielska Hodigitria”, wydanymi z okazji święta Bielskiej Ikony, przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Białoruskim gościom towarzyszył o. Anatolij, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysokim. Batiuszka, który ma wykształcenie muzyczne, zajmuje się prowadzeniem szkółki niedzielnej w swojej parafii i przygotowuje młodzież i dzieci do występów.

Ks. Andrzej Mińko w imieniu bractwa, serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom i sponsorom, a mianowicie: parafii prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim, dyrektorowi Domu Kultury Prawosławnej, ks. Jerzemu Bogacewiczowi, burmistrzowi Bielska Podlaskiego, Eugeniuszowi Berezowcowi, państwu Wiazowskim z baru „Anastazja”, firmie „HOOP”, piekarni „Bochen” oraz dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, Mikołajowi Jalinnikowi.

wtorek, 20 lipca 2010

Występ w Domu Kultury

W Bielsku Podlaskim, z rewizytą, przebywają dzieci i młodzież z Wysokiego na Białorusi. Przewodniczy im batiuszka o. Anatolij. Zakwaterowano się w Domu Kultury Prawosławnej przy ul. Rejtana. Dzisiaj ,tj. 21 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się występ, przy ul. Rejtana, w wykonaniu gości. Serdecznie zapraszamy.

niedziela, 11 lipca 2010

Św. Piotra i Pawła

12 lipca, poniedziałek, Św. Apostołów Piotra i Pawła
Boska Liturgia o godzinie 9.00
Dzień niebiańskiego patrona ojca Piotra Snarskiego.
Na mnogaje i błagaje leta!!!

Warsztaty etnograficzne w Bielsku Podlaskim











10 lipca, zakończyły się warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu bielskiego. Trwały one pięć dni. Zajęcia odbywały się w formie lekcji terenowych, ukierunkowanych wycieczek, lekcji muzealnych i zajęć twórczych. Odbyły się one w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim.

W ramach warsztatów zorganizowane zostały zajęcia z instruktorami śpiewu i tańca, zajęcia z językoznawstwa z nauczycielem języka białoruskiego oraz zajęcia z zakresu tradycyjnej podlaskiej obrzędowości i architektury z Dariuszem Fionikiem. Zostały one połączone z wyjazdem do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i Muzeum Kultury Materialnej "BAĆKAUSZCZYNA" (Ojcowizna) w Rybołach. ”. Muzeum w Rybołach prowadzone jest przez ks. Grzegorza Sosnę i matuszkę Antoninę Troc - Sosnę. W muzeum zgromadzono eksponaty w postaci rękodzieła ludowego oraz przedmiotów codziennego użytku.

Oprócz tego dzieci i młodzież zapoznały się z rodzajami i sposobem przygotowania potraw regionalnych oraz wzięły udział w warsztatach z zakresu rękodzielnictwa. Na koniec warsztatów zorganizowany został konkurs ze zdobytej wiedzy i umiejętności. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową.

Zakładanymi rezultatami realizacji zadania było zorganizowanie warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu bielskiego, dzięki którym w znaczący sposób zwiększy się ich wiedza w zakresie specyfiki różnorodności kulturowej i wyznaniowej województwa podlaskiego, w szczególności ziemi bielskiej. Przyczyni się to do utrwalania tradycji regionalnych i tożsamości kulturowej.

Uczestnicy zapoznali się z historią swego regionu i dziedzictwem kulturowym.
Warsztaty były zorganizowane po raz pierwszy przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej w Bielsku Podlaskim i Dom Kultury Prawosławnej (przy ulicy Rejtana 24), a współfinansowane przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci i młodzieży. Prowadziły je cztery osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i jedna wolontariuszka.