niedziela, 31 marca 2013

Niedziela św.Grzegorza Palamasa

Po Boskiej Liturgii ks.Jerzy Bogacewicz proboszcz parafii Narodzenia Bogurodzicy pozdrowił ks.Aleksego Kuryłowicza z okazji Dnia Imienin. Święty Aleksy Człowiek Boży jest niebiańskim patronem ks. Aleksego, wikariusza naszej parafii. Proboszcz życzył solenizantowi zdrowia, sił i wytrwałości w służbie Bogu i ludziom. Przybliżył życie i zmagania duchowe św.Aleksego Człowieka Bożego.
Dzień Świętego Aleksego Człowieka Bożego Cerkiew wspominała wczoraj, dnia 30 marca.












wtorek, 26 marca 2013

Konferencja duchowieństwa w DKP

15 marca br. odbyła się konferencja duchowieństwa dekanatu bielskiego
w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim przy.ul.Rejtana 24.
Konferencji przewodniczył dziekan dekanatu bielskiego ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk.
Fot. ks. Marcin Kuźma














niedziela, 24 marca 2013

Nabożeństwo pasyjne


Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, nabożeństwu pasyjnemu przewodniczył dziekan dekanatu bielskiego ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk. Dziekanowi asystowali duchowni parafii bielskich. Śpiewał chór parafialny pod dyrekcją Marty Zinkiewicz. Kazanie ewangeliczne wygłosił ks. Mirosław Świderski, wikarny parafii Zaśnięcia Bogarodzicy w Bielsku Podlaskim.

Powiedział między innymi, że śmierć Chrystusa na krzyżu była haniebna. Zwykły człowiek tego nie mógłby znieść z pokorą. Chrystus cierpliwie znosił poniżenie, drwiny i niesamowity ból. Wszystko to w imię miłości do bliźniego, do każdego z nas.

Syn Boży oddał się całkowicie ludziom, swoim oprawcom. Chrystus na krzyżu bez reszty zawierzył siebie Bogu Ojcu, wypełniając Jego wolę, by człowiek poznał nieograniczoną miłość Boga.
















piątek, 22 marca 2013

Pamięć św. Teodora Tyrona

W pierwszą sobotę tygodnia Wielkiego Postu, Cerkiew czci pamięć św. wielkomęczennika Teodora Tyrona, który podczas prześladowań chrześcijan odmówił złożenia hołdu pogańskim bóstwom.
Za co został spalony na stosie. 50 lat po męczeńskiej śmierci święty objawił się we śnie arcybiskupowi Konstantynopola, przestrzegają o podstępie imperatora Juliana Apostata, który kazał skropic krwią zwierząt ofiarnych żywność na bazarach.
W ten sposób chciał zadrwić i upokorzyć chrześcijan. Chrześcijanie nic nie kupowali na bazarach tylko gotowali pszenicę z miodem i jedli przez cały tydzień. Ta potrawa nazywana jest koliwem bądź kutią czy też soczywem.
Na pamiątkę tego cudu w cerkwiach, po Liturgii uprzednio poświęconych Darów, w piątek wieczorem, podczas wieczerni czyta się kanon ku czci św. Teodora Tyrona i błogosławi się koliwo, które jest rozdawane wiernym ku pokrzepieniu sił cielesnych i duchowych.