sobota, 30 kwietnia 2011

Harmonogram nabożeństw


niedziela 01-05-2011
Antypascha
Niedziela o ap. Tomaszu
Godz.17.00-Wieczernia

wtorek 03-05-2011
Radonica. Wspomnienie zmarłych
św. dzieciątka Gabriela z Zabłudowa
Godz.9.00-św. Liturgia
Godz.17.00- Akatyst

środa 04-05-2011
godz.8.00-św. Liturgia

czwartek 05-05-2011
godz.17.00-Akatyst

piątek 06-05-2011
wlk. męcz. Jerzego Zwycięzcy
dzień patrona niebiańskiego naszego proboszcza
ks. Jerzego Bogacewicza
godz.9.00-św. Liturgia
godz.17.00- Akatyst

sobota 07-05-2011
godz.9.00-św. Liturgia
godz.17.00- całonocne czuwanie

niedziela 08-05-2011
Niedziela świętych Niewiast niosących wonności,
Józefa z Arymatei i Nikodema
ap. i ew. Marka
Godz.7.00, 8,15 i 10.00- Trzy Boskie Liturgie

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Pascha














Poniedziałek Wielkanocny

List paschalny

List paschalny Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do czcigodnego duchowieństwa, miłujących Boga mnichów i wszystkich wiernych jego dzieci.

„Nie trwóżcie się! Jezusa szukacie Nazareńskiego, Ukrzyżowanego; wstał z martwych, nie ma Go tu, oto miejsce, gdzie Go złożono” (Mk 16, 6).

Jezus Chrystus zmartwychwstał. On żyje. To On mówi: „Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła” (Ap 1, 17-18).

Po Wielkim Piątku nastąpił dzień Zmartwychwstania. Nie możemy nawet pomyśleć o Krzyżu na Golgocie bez Zmartwychwstania. „Krzyżowi Twemu kłaniamy się, Władco, i święte Twoje Zmartwychwstanie sławimy” – śpiewa święty Kościół, ciągle przyjmując tę prawdę.

Chrystus przez swoje powstanie z martwych zniszczył śmierć. „Bóg bowiem tak umiłował świat” (J 3,16), że „Syna swego nie oszczędził ale wydał Go za nas wszystkich” (Rz 8, 32), abyśmy „otrzymali przez Niego życie” (1 J 4, 9).

W ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie Bóg Ojciec okazał swoją wszechmoc, która objawiła się w zwycięstwie nad śmiercią. Życie „świeci swą pełnią”, mówi św. Jan Chryzostom, bowiem Chrystus zmartwychwstał. Apostoł Paweł dodaje: „jak w Adamie wszyscy umierają, tak w Chrystusie wszyscy ożywią” (1 Kor 15, 22).

Bracia i Siostry!
Chrystus przez swoje Zmartwychwstanie zniszczył mur między Bogiem i człowiekiem. Dostęp do Pana Boga jest znowu otwarty, ludzkości dano prawo nazywania się dziećmi Bożymi. Po Zmartwychwstaniu Chrystusa Zbawiciela ludzkość przyjęła „Ducha usynowienia, w którym wołamy: Abba, Ojcze!” (Rz 8, 15). „Na to bowiem Chrystus umarł i ożył, aby i nad umarłymi i nad żywymi panować” (Rz 14, 9). Zmartwychwstały Chrystus otrzymał „wszelką władzę na niebie i na ziemi” (Mt 28, 18). Jeśli ludzie umierają, to śmierć jest im konieczna dla oczyszczenia przez umarcie swego ciała z jadu grzesznego, aby czysta istota ludzkiego ciała została uduchowiona nieśmiertelnością. „Jeśli tedy umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że też z Nim żyć będziemy, wiedząc, że zmartwychwstały Chrystus już nie umiera, śmierć nad nim już nie panuje” (Rz 6, 8-9).

Zmartwychwstanie Chrystusa jest dowodem naszego przyszłego zmartwychwstania z uduchowionym ciałem. Dlatego tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa jest największym cudem i istotą naszej wiary. „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to i nauczanie nasze jest daremne, daremna jest też wiara nasza” (1 Kor 15, 14). „Uczta przygotowana, rozkoszujcie się wszyscy. Baranek przygotowany, niech nikt nie wyjdzie głodny. Wszyscy nasyćcie się ucztą wiary, wszyscy przyjmijcie bogactwo miłosierdzia. Niech nikt nie opłakuje ubóstwa, objawiło się bowiem wspólne Królestwo. Niech nikt nie opłakuje grzechów, przebaczenie bowiem z grobu zajaśniało. Niech nikt nie lęka się śmierci, wybawiła nas bowiem śmierć Zbawiciela” (homilia paschalna św. Jana Chryzostoma).

Bracia i Siostry!
Dar wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa ciągle dokonuje się w Boskiej Liturgii, która jest pokarmem nieśmiertelności i lekarstwem pomagającym człowiekowi żyć wiecznie w Chrystusie Jezusie. Żyć w Chrystusie, to ciągle umierać dla grzechu i zła. Taka wiara jest darem miłości Bożej, pobudza do świadczenia o Prawdzie Chrystusowej. Cud Zmartwychwstania Chrystusa wpisuje się w nasze życie duchowe, radosne spotkanie z Jezusem, bowiem z woli bożej jest, „żebym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatnim” (J 6, 39).

Wszechmoc Chrystusa, Jego miłość może nas, słabych i wątpiących, uczynić mężnymi i niezachwianymi w wierze uczniami Chrystusa.

Jezus Chrystus stojąc przy grobie Łazarza, zwracając się do jego siostry Marty, powiedział: „Czyż ci nie powiedziałem, że jeśli uwierzysz, oglądać będziesz chwałę Bożą?” (J 11, 40). Ta obietnica napełnia nas i dzisiaj radością, umacnia naszą wiarę i pobudza nas do przezwyciężania wszelkiego rodzaju trudności. Słowa te napełniają nas nadzieją zmartwychwstania, nadzieją, że zaczyna się nowe życie, w którym miłość łączy nas w jedno z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Bracia i Siostry!
Współczesna ludzkość przeżywa różnego rodzaju doświadczenia, trudności i podziały wywołujące trwogę i poruszenie w rodzinie narodów, w naszym społeczeństwie i w nas samych. Duchowe spustoszenie szerzy się we współczesnej ludzkości, dążąc do zniszczenia podstaw chrześcijańskiej oraz społecznej kultury i duchowości. Ludzie cierpią z powodu niesprawiedliwości. Pogarda skierowana jest na „jedyne, co potrzeba”, o czym Jezus Chrystus mówił Marcie (Łk 10, 42). Wszystko to jest smutną rzeczywistością naszych czasów.

Mówiąc o tym wszystkim będziemy pamiętać o niezachwianej prawdzie: Chrystus po swoim Zmartwychwstaniu ukazał się swoim uczniom i mówił im: „Pokój wam”, przeto odpowiedzią na kłótnie świata zawsze powinien być pokój Chrystusowy i duchowe odrodzenie. Jedynie dojrzałość duchowa i spokój wewnętrzny mogą doprowadzić świat do pomyślności i jedności.

Bracia i Siostry!
Przypominamy wszystkim słowa Apostoła Pawła: „Baczcie więc pilnie, jak macie postępować (...) wykorzystujcie czas, gdyż dni są złe, (...) rozumiejcie, jaka jest wola Boża” (Ef 5, 15-17). „Obudź się, który śpisz, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus” (Ef 5, 14). Będziemy pamiętać, że wszystko w życiu przezwycięża moc Tego, który nas umiłował: „Utrapienie, ucisk, prześladowanie, głód, nagość, niebezpieczeństwo, miecz, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas oddzielić od miłości Bożej w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rz 8, 35-39).

W święty dzień Paschy Pańskiej pozdrawiamy czcigodne duchowieństwo, mnichów, młodzież, dzieci i wszystkich wiernych słowami: „Chrystus Zmartwychwstał!” „Powiedzmy, bracia, do nienawidzących nas: Darujmy wszystko w Zmartwychwstaniu!” (stichery Paschy).

W te święte dni odnówmy naszą naturę, aby duch wiary tryumfował w naszych sercach, żeby Pan otworzył nasz rozum na zrozumienie „co o Nim było napisane we wszystkich Pismach” (Łk 24, 27), abyśmy zrozumieli głęboki sens i zbawczą wielkość dla naszej świadomości świętego wydarzenia Zmartwychwstania Chrystusa.

„O Pascho wielka, o najświętsza, Chryste, Mądrości Boża, i Słowo Boga, i Mocy! Daj nam, abyśmy głębiej uczestniczyli w Królestwa Twego dniu niezachodzącym” (troparion 9. pieśni kanonu paschalnego).

Chrystus Zmartwychwstał! – Prawdziwie Zmartwychwstał!

Z Bożego miłosierdzia, pokorni:
+ Sawa, metropolita warszawski i całej Polski
+ Szymon, arcybiskup łódzki i poznański
+ Adam, arcybiskup przemyski i nowosądecki
+ Jeremiasz, arcybiskup wrocławski i szczeciński
+ Abel, arcybiskup lubelski i chełmski
+ Jakub, arcybiskup białostocki i gdański
+ Grzegorz, biskup supraski
+ Jerzy, biskup siemiatycki
+ Paisjusz, biskup gorlicki

Pascha Chrystusa 2011 r.
Miasto Stołeczne Warszawa

za: ORTHODOX.PL

niedziela, 24 kwietnia 2011

X.B!!!

















Христос Воскресе из мертвых, смертю смерть поправ, а нам сущим в гробех, жизнь вечную даровав!

Wielka Sobota




Święcenie pokarmów

sobota, 23 kwietnia 2011

Harmonogram Świetłoj Siedmicy






















Tydzień Paschy - bez postu
każdy dzień (pn.-pt.)
Godz.9.00-św.Liturgia
Godz.17.00-Wieczernia

sobota 30-04-2011Godz.9.00-św.Liturgia
Godz.17.00-Całonocne Czuwanie

Niedziela 01-05-2011
Antypascha
Dwie Boskie LiturgieGodz.7.00 i 9.00

piątek, 22 kwietnia 2011

Jutrznia










klikaj

Wielki Piątek

W Wielki Piątek wspominana jest śmierć Chrystusa na krzyżu. W żadnej cerkwi nie jest sprawowana Liturgia eucharystyczna.
klikaj w zdjecia













Nowe ikony.