niedziela, 27 marca 2011

św.Aleksego Człowieka Bożego









Po zakończeniu Boskiej Liturgii, proboszcz ks. Jerzy Bogacewicz złożył życzenia ks. Aleksemu Kuryłowiczowi, z okazji zbliżającego się Dnia Imienin. Cerkiew czci pamięć św.Aleksego Człowieka Bożego - niebiańskiego patrona ks. Aleksego, wikariusza parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, 30 marca.
Z tej okazji życzymy ojcu, zdrowia duszy i ciała, wszelkiej pomyślności oraz duchowej radości w dalszej służbie dla dobra Kościoła prawosławnego.

Na Mnogaje Leta!

wtorek, 22 marca 2011

Działalność charytatywna









„Wiara bez uczynków, martwą jest…” św.ap.Jakub.
Myślę, że tego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Każdy, kto przychodzi po żywność, jest uważany za potrzebującego. Nie zaglądamy ludziom w dusze. Liczy się człowiek. Ten, który nie potrzebuje pomocy charytatywnej , powinien dziękować Bogu, że nie musi.
Chwała ks. Jerzemu Bogacewiczowi za to, że uruchomił działalność charytatywną przy parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim. Wszyscy duchowni z parafii są zaangażowani w to przedsięwzięcie.
Żywność należy przywieźć z magazynów żywności z Białegostoku – dwa razy w miesiącu, samochodem parafialnym. Rozładować, popakować w reklamówki, wydać , posprzątać, prowadzić dokumentację itp.
Dużo pomaga młodzież z Zespołu Szkół z BJN i z LO z BJN oraz młodzież ze szkoły ekonomicznej. To jest dobra lekcja dla młodzieży.

niedziela, 20 marca 2011

Z działalności Fundacji

w okresie od 28.10.2009 roku do 31 grudnia 2010roku.
pełna nazwa: Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000340500, data wpisu, rejestracji lub utworzenia 28.10.2009r., nr NIP 543-216-78-50 nr REGON 200312118, dokładny adres: miejscowość Bielsk Podlaski ul. Rejtana 24, gmina Bielsk Podlaski powiat bielski województwo podlaskie.

Fundacja w okresie dwóch miesięcy 2009roku i w styczniu 2010r. zajmowała się działalnością charytatywną przy parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim przy ul. Jagiellońskiej wydając produkty pozyskiwane od osób prywatnych i instytucji. Każdy piątek, dla osób potrzebujących, różnych wyznań, były wydawane paczki z produktami żywnościowymi trwałymi: kasze, makarony, olej, herbata, konserwy , soki, dżemy itp. oraz pieczywo z piekarni „Bochen” : chleb i bułki. Pomocą było objętych 60 osób.
22 grudnia 2009 roku została zorganizowana wieczerza wigilijna, w której uczestniczyło 57 osób a 1 stycznia 2010r. była zorganizowana druga , tego typu wieczerza, w której uczestniczyło 70 osób. Wieczerze miały na celu pokazanie, że nawet osoby które są samotne, przebywające w trudnej sytuacji życiowej i materialnej mogą liczyć na wsparcie i pomoc innych życzliwych ludzi, że szczególnie w okresie przedświątecznym nikt nie powinien być sam. U niektórych to były pierwsze ciepłe posiłki w tych dniach. Oprócz samotnych osób były matki z dziećmi. Po wieczerzy każdy otrzymał paczkę, w której oprócz artykułów spożywczych, niezbędnych na każdy dzień, były słodycze.
2 lutego 2010 r. ks. Jerzy Bogacewicz, proboszcz parafii Narodzenia Bogurodzicy, pełniący obowiązki prezesa Fundacji podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Bank Żywności z siedzibą w Suwałkach . Była to umowa na przekazanie gotowych artykułów spożywczych do organizacji charytatywnych w ramach programu „ Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2009” dla 100 osób. 12 kwietnia 2010r. dokonano korekty umowy. Wzrosła liczba potrzebujących pomocy do 300 osób.
Żywność jest przywożona z Magazynu Stowarzyszenia Bank Żywności w Suwałkach z siedzibą w Białymstoku przy ul. Węglowej 8, transportem parafialnym przez duchownych z parafii. Parafia również zakupuje reklamówki, w które są pakowane produkty żywnościowe. Obecnie jest zarejestrowanych 380 osób, które otrzymują żywność dla najuboższych w ramach programu PEAD 2010 . Żywność wydawana jest raz w miesiącu przez duchownych parafii i Fundację.(Osoby duchowne są min. członkami Fundacji

Pod koniec grudnia 2009roku rozpoczęto przygotowania do imprez promujących zdrowy styl życia z realizacją programu antyalkoholowego i antynarkotykowego. Zostały opracowane wnioski i programy. 10 stycznia 2010r. w Domu Kultury Prawosławnej zorganizowano imprezę dla dzieci i młodzieży z programami profilaktycznymi i promowaniem zdrowego stylu życia. Paczki były bezpłatne. Paczki rozdawali duchowni z naszej parafii. Oprócz paczek był poczęstunek dla wszystkich: napoje, słodycze i owoce.
- Impreza promująca zdrowy styl życia pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch” odbyła się o godz. 12.00 dla dzieci w wieku przedszkolnym do klasy III włącznie. Udział wzięło 94 dzieci oraz rodzice i opiekunowie. Podczas imprezy był realizowany program antyalkoholowy. Ogółem było około 200 osób. Dla dorosłych były rozdawane ulotki opracowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim pt. „ Alkohol jest dla ludzi dorosłych, zdrowych, umiejących pić rozsądnie, tych, którzy nie są od niego uzależnieni” Zadanie było realizowane we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim.
- A impreza promująca zdrowy styl życia pod hasłem „ Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz” z programem profilaktycznym „ Mam jasny umysł”, odbyła się dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej o godz.17.00. Wzięło udział 36 uczniów i 87 dorosłych. Podczas imprezy był realizowany program antynarkotykowy. Zadanie było realizowane również we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim.
24 kwietnia 2010r.w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim odbył się Turniej Piłki Siatkowej Bractw Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko –Bielskiej. Turniej został zorganizowany przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko–Bielskiej, Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko–Bielskiej, Prawosławny Klub Sportowy "Nikos" oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim. Współorganizatorem turnieju i fundatorem nagród rzeczowych było Miasto Bielsk Podlaski.
Folder „Bielska Hodigitria” został wydany w czerwcu 2010r. przed świętem Bielskiej Ikony Matki Bożej.
Wydano 1000 egzemplarzy. Tekst napisany w języku polskim, tłumaczony na język białoruski. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Urzędu Miasta Bielsk Podlaski, Urzędu Gminy w Bielsku Podlaskim, ze Związku Młodzieży Białoruskiej i od Artura i Mirosławy Szuj.
W folderze zostały ukazane kadry zatrzymane w obiektywie: utrwalono wydarzenia z uroczystości związanych z 500-leciem Bielskiej Ikony Matki Bożej: konferencji naukowej w Bielskim Domu Kultury, wyświęcenie tablicy pn.” PARK KRÓLOWEJ HELENY”, wyświęcenie krzyża przy cerkwi Narodzenia Bogurodzicy , upamiętniającego to wydarzenie oraz święto Bielskiej Ikony Matki Bożej w 2008 roku.Wydanie folderu zrodziło się z potrzeby udokumentowania uroczystości związanych z obchodami święta Bielskiej Ikony Matki Bożej.
„Warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Bielskiego” współfinansowane przez Urząd Marszałkowski były prowadzone w okresie od 05 lipca 2010r. do 10 lipca 2010r. przez wykwalifikowaną kadrę. W ramach warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Bielskiego zorganizowane zostały zajęcia z instruktorami śpiewu i tańca, zajęcia z językoznawstwa z nauczycielem języka białoruskiego oraz zajęcia z zakresu tradycyjnej podlaskiej obrzędowości i architektury ze znawcą tychże – Panem Dariuszem Fionikiem, połączone z wizytą w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Zwiedzili również muzeum „Baćkauszczynia” w Rybołach. Oprócz tego dzieci i młodzież zapoznały się z rodzajami i sposobem przygotowania potraw regionalnych oraz wzięły udział w warsztatach z zakresu rękodzielnictwa. Na koniec warsztatów etnograficznych zorganizowany został konkurs ze zdobytej wiedzy i umiejętności, którego uczestniczy otrzymali nagrody rzeczowe.
W Studziwodach, podczas pobytu w Muzeum Małej Ojczyzny, miały okazję poznać budownictwo wiejskie i mieszczańskie. „Warsztatowicze” nauczyły się podstawowych wzorów szydełkowania i wyszywania krzyżykiem. Uczestnicy rysowali, malowali pastelami, farbami i wykonywali własnoręcznie ozdoby, kwiaty z bibuły wg instruktażu utrwalając zdobytą wiedzę i umiejętności dotyczące technik stosowanych w rękodzielnictwie . Dzięki tym warsztatom w znaczący sposób zwiększyła się wiedza dzieci i młodzieży w zakresie specyfiki różnorodności kulturowej i wyznaniowej województwa podlaskiego, przede wszystkim południowo-wschodniej części regionu. Warsztaty przyczyniły się do utrwalania tradycji regionalnych i tożsamości kulturowej Podlasia.
4 września, w sobotę, odbyła się PARAFIADA- impreza promująca zdrowy styl życia z programem profilaktycznym "Żyję zdrowo, bez nałogów". Impreza miała charakter festynu rodzinnego, w którym udział wzięło 134 osoby. Festyn został zorganizowany po raz pierwszy przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej w Bielsku Podlaskim a współfinansowany przez Miasto Bielsk Podlaski i Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim. Celem głównym imprezy było promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów, kształtowanie właściwej postawy wobec uzależnień oraz integracja społeczności lokalnej. Zaś celami szczegółowymi-rozwijanie w dzieciach, młodzieży, osobach dorosłych umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i problemami w życiu codziennym, kształtowanie umiejętności asertywnego odmawiania, przekazywanie wiedzy o zgubnych skutkach nałogów: picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków, kształtowanie umiejętności porozumiewania się, twórczego rozwiązywania problemów radzenia sobie z emocjami i ze stresem, nawiązywania przyjaźni, zacieśnianie więzi między rodzicami a dziećmi, sprzyjającej efektywnej komunikacji wewnątrzrodzinnej i kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji. O tym mówiły Panie z komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji, propagowanie zdrowego stylu życia oraz ukazanie dzieciom i młodzieży ich miejsca w rodzinie osiągnięto dzięki wspólnym zabawom sportowo-rekreacyjnym. Rozegrano gry zespołowe m.in. mecz piłki nożnej, mecz piłki siatkowe oraz indywidualne konkurencję: tenis stołowy, badminton, szachy i warcaby. Młodsze dzieci sprawdzały się w zabawie na skakance, kręceniu na biodrach na czas hoola-hop. Niektóre dyscypliny sportowe takie jak :przeciąganie liny, bieg w workach czy rzut beretem na odległość wymagały pomocy rodziców, którzy chętnie pomagali swoim pociechom. Rodzice w międzyczasie mogli zmierzyć ciśnienie krwi, bo emocje były bardzo duże i mogło wzrosnąć. Bardzo ciekawe i zabawne były konkursy plastyczne o tematyce antyuzależnieniowej zorganizowane młodszym dzieciom. Ekspozycja wykonanych prac była chętnie oglądana przez wszystkich uczestników imprezy. Długie kolejki dzieci ustawiały się do pomalowania twarzy. Na koniec imprezy wśród dzieci było dużo supermanów, spajdermenów, korsarzy. Buzie dziewczynek przedstawiały postacie z różnych bajek. Po zimnych i deszczowych dniach, sobota była idealna na grillowanie. Kiełbasy i kaszanki grillowane były na dużym grillu weberowskim, który podarowała Raisa Rajecka, Wójt Gminy Bielsk Podlaski. Nie było wygranych i przegranych. Tu wszyscy czuli się zwycięzcami. Każdy otrzymał nagrody, rzeczowe i słodycze oraz dyplomy za udział w Parafiadzie 2010. Było dużo osób z rodzin ubogich dlatego też dzieciom i młodzieży były rozdawane artykuły niezbędne w szkole. Parafiada była udana, gdyż uczestnicy pytali kiedy będzie powtórka.
Finanse zostały pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Bielsk Podlaski, Urzędu Gminy Bielsk Podlaski, ze Związku Młodzieży Białoruskiej i przy wsparciu Parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim i od osób prywatnych.
Wszystkie wnioski zostały zrealizowane i rozliczone w terminie.

niedziela, 13 marca 2011

Nabożeństwo pasyjne

Wieczernia z czytaniem św. Ewangelii cierpień
Chrystusa wg św.ap. Mateusza.
Niedziela , 13.03 - Godz.17.00, cerkiew NNMP
z udziałem duchowieństwa bielskiego.

sobota, 12 marca 2011

CHWILA WSPOMNIEŃ



Idąc w przyszłość, pamiętaj o przeszłości.





19 maja 2006roku. Wydaje się, że to tak niedawno a już będzie 5 lat.
Zamocowanie Ikony Matki Bożej na suficie w cerkwi NNMP w Bielsku Podlaskim.

piątek, 11 marca 2011

Poświęcenie koliwa.

Klikaj w fotki.









Dzisiaj po wieczornej Liturgii Uprzednio Poświęconych
Darów zostało poświęcone koliwo.
W sobotę Cerkiew wspominała będzie
św. męczennika Teodora Tyrona.

niedziela, 6 marca 2011

HARMONOGRAM NABOŻEŃSTW

Poniedziałek 7.03.2011r.
Godz.7.00 Jutrznia
Godz.17.00-Powieczerze Wielkie z czytaniem
Wielkiego Kanonu Św. Andrzeja z Krety
Wtorek 8.03.2011r.
Godz.7.00 Jutrznia
Godz.17.00-Powieczerze Wielkie z czytaniem
Wielkiego Kanonu Św. Andrzeja z Krety
Środa 9.03.2011Godz.7.00-czasy
i Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów
Godz.17.00-Powieczerze Wielkie z czytaniem
Wielkiego Kanonu Św. Andrzeja z Krety
Czwartek 10.03.2011r.
Godz.7.00 Jutrznia
Godz.17.00-Powieczerze Wielkie z czytaniem
Wielkiego Kanonu Św. Andrzeja z Krety
Piątek 11.03.2011r.Godz.7.00-czasy
i Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów
Godz.17.00 – Liturgia Uprzednio Poświęconych
Darów i poświęcenie „koliwa”
Sobota 12.03.2011r.-
Wspomnienie cudu św. Teodora Tyrona
Godz.9.00 – Boska Liturgia
Godz.17.00-całonocne czuwanie
Niedziela 13 .03.2011r.
Triumf Ortodoksji.
Trzy Boskie Liturgie
Godz.7.00, 8,15 i 10.00

Niedziela przebaczenia win

Klikaj w fotki.







Wspomnienie wygnania Adama z Raju
W cerkwi NNMP w Bielsku Podlaskim, po trzeciej
Boskiej Liturgii została odsłużona wieczernia
z obrzędem przebaczenia win.

czwartek, 3 marca 2011

Sklepik z cerkiewnymi rzeczami







W Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana 24,
został otwarty sklepik - Ikonnaja ławka, dewocjonalia i literatura religijna.
Mieści się on tymczasowo na parterze. Godziny otwarcia 14-16.
Informacje pod nr telefonu 502 098 357 p. Waszczuk Walentyna.
Serdecznie zapraszamy.