sobota, 27 listopada 2010

Konferencja w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim






28 listopada odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu pt. „Inni to także my”- czyli wychowanie maluchów w tolerancji. Organizatorem konferencji było Przedszkole Niepubliczne nr 1 im. św. młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim, gdyż ta placówka będzie realizować ten projekt.

Dyrektor Walentyna Mielnik-Nikołajuk przywitała wszystkich gości. Dalszą część poprowadziła Anna Sorokin, wychowawczyni przedszkola.

W konferencji udział wzięli m.in. dziekan bielski ks. Leoncjusz Tofiluk, dyrektor Domu Kultury Prawosławnej ks. Jerzy Bogacewicz, wicestarosta powiatu, Piotr Bożko i wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, pełniący funkcję sekretarza Zarządu Bractwa Cyryla i Metodego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem ogólnym projektu jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji przedszkolnej dzieciom w wieku 3-5 lat z terenu gmin: Bielsk Podlaski, Orla i Wyszki przez okres 11 miesięcy trwania projektu, poprzez utworzenie dodatkowej grupy przedszkolnej w Niepublicznym Przedszkolu nr 1 w Bielsku Podlaskim.

Uczestnikami projektu są zarówno dzieci jak i ich rodzice, zamieszkujący głównie obszary wiejskie.

W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące rezultaty: podniesienie świadomości rodziców dzieci w zakresie korzyści płynących z wychowania przedszkolnego, zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieciom pochodzącym z terenów wiejskich, zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieciom wychowywanym tylko przez jedno z rodziców, wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej przedszkola, zniwelowanie istniejących barier środowiskowych, geograficznych i ekonomicznych w dostępie do edukacji przedszkolnej.

Edukacja wielokulturowa jest próbą zrozumienia, jest ćwiczeniem zdolności poznawania, pytania, życzliwości i ciekawości wobec różnorodności kultur, jakie nas otaczają. Jest przygotowaniem do życia w wielokulturowym świecie, do współżycia nastawionego na współpracę a nie na agresję, pogardę i walkę. We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie edukację, która ignoruje wielokulturowość.

Projekt został napisany przez panią Martę Golonko, która przez cały czas będzie go koordynować.

Podczas konferencji dzieci dały popis deklamując wiersze i śpiewając piosenki.

czwartek, 11 listopada 2010

VII SIEMIATYCKI PRZEGLĄD PIEŚNI RELIGIJNEJ I PARALITURGICZNEJ

































W niedzielę, 7 listopada 2010r. zakończył się VII Siemiatycki Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. Przez trzy dni chóry i zespoły radowały dusze słuchaczy.
W niedzielę zaprezentowały się chóry z naszej parafii - młodzieżowy pod dyr. Anny Fity i parafialny pod.dyr Marty Zinkiewicz.
Więcej na stronie www.cerkiew.pl

sobota, 6 listopada 2010

Wykład o Świętej Trójcy









W czwartek 4 listopada, w Dekanalnym Instytucie Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim, mieszczącym się w parafii św. Archanioła Michała, odbył się wykład nt. „Świętej Trójcy wg Nauki Kościoła Prawosławnego”. Prelegentem był ks. mgr Jerzy Bogacewicz. Spotkanie otworzył dziekan ks. Leoncjusz Tofiluk. W spotkaniu uczestniczyli duchowni dekanatu bielskiego i świeccy z parafii bielskich.
Na wstępie ks. Jerzy Bogacewicz powiedział o dogmacie i jego cechach. Dogmat – jest to prawda objawiona przez Boga, przechowywana, objaśniana, formułowana i wykładana przez Cerkiew. Dogmaty są to prawdy o Bogu i Jego stosunku do świata i człowieka.
Dogmat posiada swoje cechy:
1.Objawienie Boże – wszystkie dogmaty są prawdami objawionymi przez Boga i zawarte w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu.
2.Teologiczność – dogmaty uczą o Bogu Samym w Sobie i o Jego stosunku do otoczenia.
3.Cerkiewność – Cerkiew definiuje dogmaty i są one przechowywane przez Cerkiew.
4.Ogólna obowiązkowość – obowiązuje wszystkich członków Cerkwi.
Objawienie naucza nas, że w Jednym Bogu są Trzy Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty przy zachowaniu jednej Boskości. Trójca Święta ma jeden byt, a Bóg zachowuje jedność. Każda hipostaza (osoba) posiada jednakową miarę Boskości. Osoby między sobą odróżniają się cechami osobistymi.
Cechą osobistą Boga Ojca jest Jego Ojcostwo. Cechą Boga Syna jest Jego odwieczne rodzenie się od Boga Ojca. Tak jak Bóg Ojciec i Bóg Syn, także Duch Święty jest Bogiem. Cechą Ducha Świętego jest Jego odwieczne pochodzenie od Boga Ojca.
Dogmat o Trójcy Świętej jest zasadniczą prawdą religii chrześcijańskiej. Nauka o Trójcy Świętej dopełnia prawdę nauki o Bogu Jedynym. Z niej wynikają inne prawdy chrześcijańskie. Cerkiew zbudowana jest na tej wierze i bez wiary w Trójcę Świętą nie można być ani członkiem Cerkwi, ani chrześcijaninem.
Aby naukę o Trójcy Świętej uczynić bardziej zrozumiałą, Ojcowie Cerkwi sięgali niekiedy po anologie i porównania. Tak np. Trójcę Świętą można porównać do słońca. Gdy mówimy „słońce” , mamy na myśli nie tylko ciało niebieskie, ale również jego światło i ciepło. Światło i ciepło są samodzielnymi „hipostazami”, jednak nie istnieją w oderwaniu od słońca. Ale słońce nie istnieje również bez ciepła i światła. W człowieku jest rozum, dusza i słowo: rozum nie może istnieć bez duszy i słowa, bowiem byłby bez duszy i niemy, lecz ani dusza ani słowo nie mogą być nierozumne.
Dla Cerkwi prawosławnej Trójca jest niezachwianą podstawą wszelkiej myśli religijnej, każdej pobożności, wszelkiej duchowości, każdego doświadczenia.
Prawdę o Trójcy Świętej należy przyjmować z wiarą, gdyż nie można jej zgłębić rozumem ludzkim. Dochodzenie rozumem tajemnicy Bożej, istnienia Trójcy Świętej – równało by się z usiłowaniem zgłębienia Boga. Nie ogarnie człowiek rozumem tej tajemnicy tak, jak świat zwierzęcy nie jest w stanie zgłębić istoty człowieka.
Możemy podziwiać piękno przyrody, wszechświata i ich wzajemną harmonię. To wszystko niezbicie wyraża nam wielką potęgę Stwórcy i wielką Jego wszechmoc, ale nigdy nie zdołamy pojąć Boga w Trójcy Świętej Jedynego. W myśl planów Bożych to wszystko co na temat Trójcy Świętej podaje Pismo Święte powinno nam wystarczyć, a resztę uzupełnić ma wiara.
Temat był bardzo interesujący. Ks. Jerzy Bogacewicz bardzo ciekawie i wyczerpująco wyjaśnił to zagadnienie.

poniedziałek, 1 listopada 2010

XX Lecie Samorządów

















W piątek 29 października Gmina Bielska Wiejska obchodziła XX lecie powstania samorządów. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Augustowie. W uroczystości wzięli udział również duchowni prawosławni z dziekanem ks. Leoncjuszem Tofilukiem na czele oraz naszym proboszczem ks. Jerzym Bogacewiczem ,pełniącym obowiązki z-cy dziekana.

Były przemówienia, odznaczenia dla najbardziej zasłużonych urzędników samorządowych, pamiątkowe statuetki dla duchownych, pracowników, emerytów i dla zaproszonych gości. Na zakończenie imprezy wystąpiły trzy zespoły działające na terenie gminy: Rodyna z Dubiażyna, Zgodne Maki z Rajska oraz Łuna z Parcewa, które razem zaśpiewały sto lat i mnogaje leta.

W imieniu emerytów dziękuję pani wójt Raisie Rajeckiej za zaproszenie i prosimy o pamiętanie o nas na przyszłość.
Ps. Ponad 35 lat przepracowałam w Urzędzie Gminy Bielsk Podlaski.